این روزها مردم زیادی قصد عزیمت به کشورهای دیگر برای دریافت تجراب جدید از کشورهای مختلف را دارند در این بین گرفتن ویزا بنابردلایلی سخت و دشوار گردیده که البته با پیگیری های مداوم شدنی و قابل اجرا می باشد.

با توجه به پناهندگان فراوان اعتماد دولت های مختلف از سفرهای توریستی و کاری به مقدار زیادی کم شده است که این موضوع حتی در گرفتن وقت از سفارت ها تاثیر فراوانی گذاشته است که در بعضی موارد حتی گرفتن وقت از سفارت ها دشوار یا نشدنی می شود که البته راهکار هایی برای حل این موضوع وجود دارد و اغلب سفارت ها با اعتماد به آژانس های مورد نظر این اختلال در رفت و آمد متقاضیان را با تضامینی که نزد آژانس ها می گذارند  سهولت بخشیده اند.

اغلب متقاضیان که فقط قسط سفر و کسب تجربه از کشورها بخصوص کشور های اروپایی را دارند با توجه به مسائل ذکر شده با تقاضایشان مخالفت می شود ( ریجکت ) و متاسفانه این سابقه باعث می شود که تا حداقل دو سال نتوانند تقاضای ویزای مجدد را داشته باشند البته این سابقه هم قابل بررسی و رفع مشکل می باشد.

مدت زمان صدور ویزا شنگن

بطور معمول زمان بررسی مدارک متقاضی جهت صدور ویزا شینگن دو تا سه هفته می باشد، که البته به تکمیل بودن مدارک متقاضی هم بستگی دارد.

هزینه صدور ویزا شنگن

هزینه صدور ویزا شنگن 60 یورو و برای کودکان 6 تا 12 سال 35 یورو می باشد، برای کودکان زیر 6 سال هم هزینه کنسولی در نظر گرفته نمی شود.
زمان اعتبار ویزا شنگن

حداکثر زمان ویزا شنگن 90 روز هست که در 6 ماه اعتبار دارد، البته کسانی که برای اولین بار متقاضی دریافت ویزا شنگن می باشند این زمان 15 روزه می باشد و تقاضای زمان بیشتر رد می گردد مگر اینکه متقاضی دلیل موجهی برای درخواست خویش ارائه دهد

برای دریافت ویزا شنگن مدراک ارائه شده از سمت متقاضیان تاثیر بسزایی در موافقت یا عدم موافقت با درخواستشان را دارد که به شرح ذیل می باشد:

1- پاسپورت با اعتبار حداقل 7 ماه بهمراه پاسپورت قدیم

2- سند ملکی

3- پرینت گردش حساب (حداقل سه ماهه آخر ) و حداقل 40 میلیون تومان موجودی بازای هر نفر

4- دعوت نامه در صورت امکان

5- شناسنامه و دو قطعه عکس 5/3 در 5/4 باز زمینه سفید

6- رزرو بلیط رفت و برگشت و بیمه

7- رزرو هتل

8- مدارک شغلی

- پزشکان : پروانه مطب ، کارت نظام پزشکی و دانشنامه تحصیلی

- مهندسان : پروانه مهندسی و کارت نظام مهندسی

- وکلا : پروانه وکالت و کارت وکالت

- مشاغل آزاد : پروانه کسب و کارت بازرگانی ( در صورت موجود بودن )

- صاحبان شرکتها : روزنامه رسمی تاسیس شرکت و آخرین تغیرات شرکت ، گواهی شغلی ( با ذکر سمت ، سابقه کاری ، حقوق و مزایا ) و کارت بازرگانی ( در صورت موجود بودن )

- کارمند بخش خصوصی : روزنامه رسمی تاسیس شرکت ، آخرین تغیرات شرکت ، گواهی اشتغال به کار ( با ذکر سمت ، سابقه کاری ، حقوق و مزایا ) و لیست بیمه ۶ ماهه

- ساختمان سازها : اصل گواهینامه ساختمان ،  اصل قرارداد همکاری ، اصل پایان کار ساختمان و کارت انبوه سازی

- مشاغل دولتی : حکم کارگزینی و فیش حقوقی ۳ماهه

- بازنشسته ها : حکم بازنشستگی و آخرین فیش حقوقی

- دانش آموزان و دانشجویان : گواهی اشتغال به تحصیل و کارت دانشجویی

- بانوان خانه دار : مدارک فوق از همسر ایشان کسب می شود و سند ازدواج

- در صورت سفر کودک، موافقتنامه محضری از سرپرست کودک لازم است